Categoria B- cutie automata (Golf 5 )

 

 

 

Daca ati optat pentru obtinerea permisului auto categoria B pe cutie automata, trebuie sa stiti ca veti urma cursul pe o perioada de 4 saptamani. In acest timp veti beneficia de 24 de ore de pregatire teoretica si de 30 de ore de pregatire practica (conducere auto). Pregatirea teoretica o precede pe cea practica.

Puteti incepe cursurile chiar daca nu ati implinit varsta de 18 ani (cu cel mult 3 luni inainte)!

Autoturismul pe care veti efectua pregatirea este VW Golf 5, si poate fi folosita si de persoane cu usoare dizabilitati.

Inscrierea la cursuri se face in cativa pasi simpli, cu urmatoarele documente:

– cerere de inscriere (completata de cursant la sediul scolii)

– actul de identitate si permisul de conducere (dupa caz), in copie xerox;

– certificatul medical, cu mentiunea “apt” – 80 lei

– aviz psihologic, in original (facut in cadrul firmei noastre – 75 lei);

– cazier judiciar, in original.

Dupa intocmirea acestor documente  incepe pregatirea teoretica.

Dosarul pentru examen va contine:

– Copie act identitate si copie permis de conducere (daca exista);

– Certificat medical, intocmit la una din policlinicile agreate: Medicus (str. Traian, nr. 120), Sanatatea (in incinta fostei Casei de Moda), Sanavita (str. Gradina Veche, nr. 90), Policlinica CFR, Policlinica cu plata;

– Cazierul judiciar;

– Aviz psihologic (facut in laboratorul psihologic al scolii noastre);

– Chitanta eliberare permis, in valoare de 68 lei, platita la Posta;

– Cerere de examinare si fisa de scolarizare pentru dosar se elibereaza gratuit in momentul inscrierii.

Tutorial – pasii pe care ii parcurgeti de la inscriere pana la sustinerea examenului

Persoana care solicita obtinerea categoriei “B” se prezinta la sediul scolii cu actul de identitate, permisul de conducere (dupa caz) si cu un avans de 200 lei. In acel moment se incheie contractul de scolarizare (pretul stabilit in contract ramane valabil pana la finalizarea scolii, indiferent de modificari ale combustibilului, dar nu mai mult de 6 luni) si dupa intocmirea fisei medicale, a avizului psihologic si cazierului judiciar, poate incepe pregatirea teoretica (cele 24 ore). Orarul cursurilor va fi anuntat in momentul inscrierii. La sfarsitul orelor de teorie, cursantul va sustine un test grila, fapt ce-i confera dreptul de a continua pregatirea in traseu. Dupa cele 30 de ore desfasurate in traseu, elevul obtine din partea instructorului, un calificativ.

La sfarsitul celor 54 de ore, cursantul primeste de la scoala dosarul completat cu toate documentele si merge la politie pentru programarea examenului.

Examenul final – ce trebuie sa stiti?

Programarea pentru examen se face personal de catre candidat la Politia Rutiera din str. Domnească, nr 102.

Examenul pentru obtinerea categoriei B consta in sustinerea a doua probe: teoretica si practica. Proba teoretica se sustine in aceeasi zi in care a fost facuta programarea. Candidatul declarat „admis” la proba teoretica se programeaza pentru sustinerea probei practice, in ordinea solicitarii.

Examinarea teoretica presupune rezolvarea unui test in sistem informatic, prin utilizarea unei aplicatii informatice puse la dispozitie de Directia regim permise de conducere si inmatriculare a vehiculelor si cuprinde 26 intrebari, timpul de solutionare fiind de 30 minute. Pentru a promova examenul teoretic, candidatul trebuie sa raspunda corect la cel putin 22 intrebari. Chestionarul cuprinde notiuni legate de cunoasterea regulilor de circulatie, notiunilor de prim ajutor si conduita preventiva si notiuni elementare de mecanica.

Traseele folosite la proba practica se stabilesc de politia rutiera si sunt, de regula, altele decat cele folosite in procesul de instruire practica a cursantilor.

Persoana declarata “respins” la proba teoretica poate sustine un nou examen dupa cel putin 15 zile, cu achitarea taxei corespunzatoare.

Persoana care, desi admisa la proba toretica, nu se prezinta in termen de un an de la data absolvirii cursurilor, pentru sustinerea probei practice, este declarata “respins”.

Candidatii declarati „Respins” la proba practica pot fi reprogramati pentru sustinerea unei noi probe dupa o perioada de cel putin 15 zile, cu achitarea taxei de examinare si efectuarea a cel putin 3 sedinte suplimentare de pregatire practica.

Ore suplimentare – la cererea dumneavoastra

Orele suplimentare se fac in cazul in care o persoana detine permis de conducere categoria “B” dar nu a mai condus de mult timp sau urmeaza cursurile scolii de soferi si a terminat cele 30 de ore obligatorii.