Atestat TAXI | Școala de Șoferi AVIAȚIA Galați - %

Atestat TAXI

Pentru practicarea activității de transport persoane in regim de taxi (maxim 4 persoane) este necesar un atestat care se obtine in urma unui curs organizat de școala noastră.

Condiții de înscriere Atestat TAXI:

– apt medical si psihologic;

– permis categoria B de minim 2 ani;
– fără evenimente rutiere majore in ultimele 12 luni (permis suspendat pentru conducerea autovehiculului sub influenta alcoolului sau a substantelor stupefiante, ori implicare in accidente rutiere soldate cu victime);

*daca sunt fapte pe cazierul judiciar, acesta trebuie trimis pentru evaluare la Ministerul Transporturilor

–minim 21 de ani impliniti;

–minim 8 clase absolvite

Pașii pentru obținerea atestatului de taximetrie sunt:

– Inscrierea la cursuri cu buletin, permis și un avans minim de 100 de lei
– Completăm cererea de înscriere și se încheie contractul de școlarizare.

Primiti suportul de curs gratuit, și este bine sa-l studiați până ce încep cursurile.

Vă informăm despre programul cursurilor și mediul de învățare.

Acte necesare pentru atestat TAXI:

– taxa examinare 67 lei, platita la Oficiul Postal in contul ARR, RO74TREZ306501701X013999, Banca Trezoreria Galati, cod fiscal: 23812074
– copie buletin, permis de conducere si act de studii – se fac la sediul AVIATIA
– aviz psihologic – in cadrul firmei noastre (costa 100 de lei si are valabilitate 1 an);
– aviz medical – la Clinica ARIAMED (Aleea Mavramol nr 2-4) – luni,miercuri,joi – ora 08.00
– cazier judiciar fără înscrisuri
– cazier rutier, de la Poliția Rutieră de pe str. Domnească, lângă Catedrală.

La sfârșitul cursului primiți “Adeverința de Absolvire”, în baza căreia vă puteți prezenta la examen.

Tariful este de 380 LEI, cu REDUCERE 100 LEI = 280 LEI* și se poate plăti în rate.

*+50LEI programare examen in datele confirmate de cursant. Pretul include programarea initiala + maxim 1 reprogramare. Confirmarea programarii se face pana miercuri inainte de examen.

Se poate plăti în rate și prin card BT Star.

Tariful include:

–pregătirea teoretică cu profesor în sala de curs,

–accesul în platforma online, cu chestionare, cursuri video și scrise,

–suportul de curs primit la înscriere.

Cursurile durează minim o săptămână si se desfășoară la sediul școlii Aviația de pe Faleză și/sau din Micro 39.

EXAMEN TAXIMETRIE Galați 2023: 23 septembrie, 22 octombrie, 18 noiembrie, 16 decembrie.

Examenul pentru cursul de atestat taxi se va susține aproximativ o dată la 4 saptămâni (sămbăta sau duminică),  conform calendarului stabilit de ARR de la începutul anului.

Ora examenului se va comunica vineri, înainte de examen către cursanți.

Locația pentru examenul de taxi: Colegiul Național Vasile Alecsandri, str. Nicolae Bălcescu, nr. 41, intrarea se face prin spate, din Strada Carnabel.

Se dă pe calculator, online, prin introducerea unui cod primit de la comisia de examinare, in baza chitanței de examen de 67 lei.

Veți primi un chestionar de 20 de întrebări grilă cu 4 variante de răspuns, din care una singură corectă – pentru promovare trebuie să faceți minim 14 întrebări corecte (70%)

Puteți exersa chestionare și aici:

Chestionare Scoala Aviatia

IMPORTANT! Adeverința de Absolvire, se ridică de la școală cu o zi înainte de examen

Nu uitați de chitanța de examinare, și de buletin și permis în original + ochelari dacă e cazul!

Răspunsul la examinare se afișează pe loc,

Cererea de eliberare atestat se depune la ARR Galați, cu același dosar de la examen, după miercurea următoare de după examen – nu e termen limită de depunere a cererii de eliberare sau de ridicare a atestatului.

Pentru ridicarea atestatului trebuie sa achitați o taxă de 41 de lei in contul ARR-ului: RO74TREZ306501701X013999, Banca Trezoreria Galati, cod fiscal: 23812074

Fotografii tip buletin si copii după buletin si permis – se fac la sediul nostru din Clădirea ARR, str. Română, vis-a-vis de Bănci + chitanța de 41 lei, și puteți solicita eliberarea atestatului.

Atestatul de taxi își menține valabilitatea dacă este vizat la 5 ani. Dacă se depășesc 5 ani, se reia procedura de obținere inițială.