Consilieri siguranță

Ce reprezintă Atestatul de Consilier de Siguranță ADR?

Funcția de consilier de siguranță ADR este necesară întreprinderilor care efectuează transporturi rutiere de mărfuri periculoase și/sau care desfăşoară operaţiuni de ambalare, încărcare, umplere sau descărcare, în conformitate cu prevederile ADR.

Persoana care ocupă acestă funcție poate fi aceiași (dar nu neaparat) cu managerul de transport marfă generală (curs și atestat separat), și poate ocupa această funcție la UN SINGUR operator de trasnport.

Cursul este obligatoriu în conformitate cu prevederile Ordinului nr. 1214/2015 pentru aprobarea normelor privind pregătirea și atestarea profesională a personalului de specialitate din domeniul transporturilor rutiere.

Condiții de înscriere – Consilier de Siguranță

– minim 12 clase de liceu, nu este obligatoriu Bacalaureatul

Procedura de obținere atestat – Consilier de siguranță

1. Înscrierea – se completeaza cererea de inscriere si se incheie contractul de pregătire cu școala.
  2. Tot atunci primiti suportul de curs gratuit si este bine sa-l studiati pe parcursul scolarizarii.
  3. Facem copie la buletin și se achită un avans de minim 200 lei
  4. Apoi pe pănă la examen, pe durata cursurilor – aduceți copie diploma de studii minim 12 clase de liceu/ certificat de absolvire a liceului;
  5. Plătiți  taxa examinare 67 lei, in contul ARR, la orice Oficiu Poștal:  RO37TREZ3065025XXX000325, Banca Trezoreria Galati, cod fiscal: 12059648;

Tariful include:

1. pregătirea teoretică cu profesor în sala de curs modernă,
  2. accesul în platforma online cu: chestionare, cursuri video și scrise,
  3. studii de caz rezolvate împreună cu profesorii
  4. suportul de curs gratuit primit la înscriere.
    Tariful este de 890 lei și se poate plăti în rate direct la scoală sau prin card BT.

Cursurile durează minim o săptămână și se desfășoară la sediul școlii Aviația de pe Faleză și/sau din Micro 39.

Suportul de curs conține noțiuni introductive, baza de 585 de întrebări publicate de ARR, precum și modele de studii de caz cu rezolvări.

EXAMEN:

1. Probă calculator- test grilă cu 40 de întrebări. Candidatul este admis dacă a răspuns corect la minimum 28 de intrebări.
  2. Probă scrisă: un studiu de caz cu 10 de întrebări. Candidatul este admis dacă a răspuns corect la minimum 7 intrebări.

Examenul se va sustine o data la trei luni, sâmbata sau duminica, pe calculator și examen scris, dacă se obține admis la calculator.

Datele de examen examinare stabilite de catre ARR –  Galați 2020: 09 mai, 06 iunie, 04 iulie, 01 august, 05 septembrie, 03 octombrie, 01 noiembrie și 28 noiembrie 2020 (în decembrie nu sunt programate examinări la Galați)

Ora la care se va desfasura examenul va fi transmisa vineri, inainte de examen catre cursanti.
Rezultatele la proba scrisă se vor publica  pe site-ul ARR-ului, luni dupa ora 12.00.

Dupa ce veti fi declarat admis va trebui sa achitati in contul ARR RO37TREZ3065025XXX000325, Banca Trezoreria Galati, cod fiscal: 12059648, o chitanta de 41 de lei / eliberare atestat.

Fotografii tip buletin si copii după buletin si permis – se fac la sediul nostru din Clădirea ARR, str. Română, vis-a-vis de Bănci + chitanța de 41 lei, și puteți solicita eliberarea atestatului.

IMPORTANT – La examen vă prezentați cu: buletin, chitanța de examen și dovada de studii.

SUCCES!

Școala de șoferi Aviația © 2020 | Site creat de Brand Developer. Termeni și condiții