Atestat regim inchiriere - Școala de Șoferi AVIAȚIA Galați

Atestat regim inchiriere

Conducătorul auto care efectuează transport de persoane în regim de închiriere trebuie să dețină un certificat de atestare a pregătirii profesionale, care să confirme dobândirea cunoștinţelor profesionale în calitate de conducător de autovehicul de transport rutier de persoane în regim de închiriere.

Pentru obținerea certificatului de atestare a pregătirii profesionale, candidatul trebuie să urmeze un curs de pregătire profesională și să promoveze examenul care constă în rezolvarea unui test-grilă.

Certificatul de atestare a pregătirii profesionale se eliberează pentru o perioadă nedeterminată, cu viza obligatorie la 5 ani. Viza acordată în urma susținerii unui examen care constă în rezolvarea unui test-grilă, fără a mai fi necesară urmarea unui curs de pregătire profesională.

Certificatul de atestare a pregătirii profesionale este valabil în condițiile în care este vizat la termen și conducătorul auto face dovada că este apt din punct de vedere medical și psihologic pentru transportul public de persoane și deține permis de conducere corespunzător.

Pregătirea și atestarea profesională a conducătorilor care efectuează transport de persoane în regim de închiriere este reglementată prin:
– Legea nr. 38/2003 privind transportul în regim de taxi și în regim de închiriere, cu modificările și completările ulterioare;
– Ordinul Ministrului Transporturilor nr. 3/2008 pentru aprobarea Normelor privind atestarea profesională a conducătorilor auto care efectuează transport de persoane în regim de taxi sau transport în regim de închiriere și agrearea autovehiculelor care efectuează transport în regim de taxi.

Condiții de înscriere Atestat INCHIRIERE:

– apt medical si psihologic;

– permis categoria B de minim 2 ani;
– fără evenimente rutiere majore in ultimele 12 luni (permis suspendat pentru conducerea autovehiculului sub influenta alcoolului sau a substantelor stupefiante, ori implicare in accidente rutiere soldate cu victime);

*daca sunt fapte pe cazierul judiciar, acesta trebuie trimis pentru evaluare la Ministerul Transporturilor – se poate prin intermediul Scolii de soferi Aviatia

–minim 21 de ani impliniti;

–minim 8 clase absolvite

Pașii pentru obținerea atestatului de INCHIRIERE sunt:

– Inscrierea la cursuri cu Buletin, permis și un avans minim de 100 de lei
– Completăm cererea de înscriere și se încheie contractul de școlarizare.

Primiti suportul de curs gratuit, și este bine sa-l studiați până ce încep cursurile.

Vă informăm despre programul cursurilor și mediul de învățare.

Acte necesare pentru atestat INCHIRIERE:

– taxa examinare 67 lei, platita la Oficiul Postal in contul ARR, RO74TREZ306501701X013999, Banca Trezoreria Galati, cod fiscal: 23812074
– copie buletin, permis de conducere si act de studii – se fac la sediul Scolii

– aviz psihologic – la sediul AVIATIA din M39

– aviz medical – la Clinica ARIAMED (Aleea Mavramol nr 2-4) – luni,miercuri,joi – ora 08.00

– cazier judiciar fără înscrisuri
– cazier rutier, de la Poliția Rutieră de pe str. Domnească, lângă Catedrală.

La sfârșitul cursului primiți “Adeverința de Absolvire”, în baza căreia vă puteți prezenta la examen.

Tariful este de 350 LEI, cu REDUCERE 60 LEI = 290 LEI* și se poate plăti în rate.

*+50LEI programare examen in datele confirmate de cursant. Pretul include programarea initiala + maxim 1 reprogramare. Confirmarea programarii se face pana miercuri inainte de examen.

Se poate plăti în rate și prin card BT Star.

Tariful include:

–pregătirea teoretică cu profesor în sala de curs,

–accesul în platforma online, cu chestionare, cursuri video și scrise,

–suportul de curs primit la înscriere.

Cursurile durează minim o săptămână si se desfășoară la sediul școlii Aviația de pe Faleză și/sau din Micro 39.