Consilier de Siguranță | Școala de Șoferi AVIAȚIA Galați

Consilieri siguranță

Ce reprezintă Atestatul de Consilier de Siguranță ADR?

Funcția de consilier de siguranță ADR este necesară întreprinderilor care efectuează transporturi rutiere de mărfuri periculoase și/sau care desfăşoară operaţiuni de ambalare, încărcare, umplere sau descărcare, în conformitate cu prevederile ADR.

Persoana care ocupă acestă funcție poate fi aceiași (dar nu neaparat) cu managerul de transport marfă generală (curs și atestat separat), și poate ocupa această funcție la UN SINGUR operator de trasnport.

Cursul este obligatoriu în conformitate cu prevederile Ordinului nr. 1214/2015 pentru aprobarea normelor privind pregătirea și atestarea profesională a personalului de specialitate din domeniul transporturilor rutiere.

Condiții de înscriere – Consilier de Siguranță

– minim 12 clase de liceu, cu diploma de bacalaureat

Procedura de obținere atestat – Consilier de siguranță

1. Înscrierea – se completeaza cererea de inscriere si se incheie contractul de pregătire cu școala.
  2. Tot atunci primiti suportul de curs gratuit si este bine sa-l studiati pe parcursul scolarizarii.
  3. Facem copie la buletin și se achită un avans de minim 200 lei
  4. Până la examen, pe durata cursurilor – aduceți o copie a diplomei de bacalaureat;
  5. Plătiți taxa de examinare de 67 lei, in contul ARR, la orice Oficiu Poștal:  RO74TREZ306501701X013999, Banca Trezoreria Galati, cod fiscal: 23812074;

Tariful include:

1. pregătirea teoretică cu profesor în sala de curs modernă,
  2. accesul în platforma online cu: chestionare, cursuri video și scrise,
  3. studii de caz rezolvate împreună cu profesorii
  4. suportul de curs gratuit primit la înscriere.

Tariful este de 1290 lei, cu REDUCERE 400 lei = 890 LEI*

* + 50 RON programare examen in datele confirmate de cursant. Pretul include programarea initiala + maxim 1 reprogramare. Confirmarea programarii se face pana miercuri inainte de examen!

Se poate plati in rate, cu minimum 100 lei avans la inscriere.

Cursurile durează minim o săptămână și se desfășoară la sediul școlii Aviația de pe Faleză și/sau din Micro 39.

Suportul de curs conține noțiuni introductive, baza de 585 de întrebări publicate de ARR, precum și modele de studii de caz cu rezolvări.

EXAMEN:

1. Probă calculator- test grilă cu 40 de întrebări. Candidatul este admis dacă a răspuns corect la minimum 28 de intrebări.
  2. Probă scrisă: un studiu de caz cu 10 de întrebări. Candidatul este admis dacă a răspuns corect la minimum 7 intrebări.

Examenul se va susține o data pe lună, sâmbata sau duminica, pe calculator și examen scris, dacă se obține admis la calculator.

Ora la care se va desfasura examenul va fi transmisa vineri, inainte de examen catre cursanti.
Rezultatele la proba scrisă se vor publica  pe site-ul ARR-ului, luni dupa ora 12.00.

Dupa ce veti fi declarat admis va trebui sa achitati in contul ARR RO74TREZ306501701X013999, Banca Trezoreria Galati, cod fiscal: 23812074, o chitanta de 41 de lei / eliberare atestat.

Fotografii tip buletin si copii după buletin si permis – se fac la sediul nostru din Clădirea ARR, str. Română, vis-a-vis de Bănci + chitanța de 41 lei, și puteți solicita eliberarea atestatului.

IMPORTANT – La examen vă prezentați cu: buletin, chitanța de examen și dovada de studii.

SUCCES!